tonu kuusemaa

Oleks minu olemine, teiseks minu tegemine, siis oleks see maailm küllap palju parem paik elamiseks. Või siis: oleks sinu olemine, teiseks sinu tegemine, siis oleks see maailm veel parem. Või siiski mitte? Paraku ei olene meie ümber toimuv ainult minu ja sinu tahtest.

Näiteks ei ole meie võimuses määrata, et Eestimaal oleks soojem kliima (muidugi selle erandiga, et jõulukuu oleks parajalt külm ja lumine). Ei sõltu ka sinust või minust ega üldse üksikinimesest, kas meie riigikorraldus on kuningriiklik või vabariiklik. Hiljutistel kohalikel valimistel jätsid ligi pooled valimisõiguslikud oma õiguse kasutamata. Kas oleks parem olnud kohustus valida? Eelmisel aastal ei suutnud riigikogu ega ka valijameeste kogu presidenti ära valida ja nii saimegi endile “määratud” presidendi. Äkki oleks parem, kui meil kehtiks kuningavõim?

Kaasaegses maailmas on kuningriike väheks jäänud ning ega seal, kus monarhia valitseb, pole elu kaugeltki meelakkumine. Ja paistab, et maailm on üldse üks ebatäiuslik paik riigikorrale vaatamata. Head kuningad on vist ainult muinasjuttudes ning muinasjutud headest presidentidest ja peaministritest on veel kirjutamata.

Ometi on paljudel südamepõhjas igatsus täiusliku riigikorra ja maailma suhtes. See maailm ei saa aga olla täiuslikum kui inimesed, kes selles elavad. Kui paljude inimeste südameid varjutab patupimedus, tumestavad need varjud paratamatult ka nende elu ja olu.

Viga pole selles, et ei jätku head tahet. Meil on küllaga heatahte-inimesi, aga neil pole jõudu, et oma häid ideid ja plaane ellu viia. Ja see häda on üleüldine—inimkond on püüdnud läbi aegade ehitada paremat maailma ja õiglasemat tulevikku, aga patuahelad (mida sageli pole tahetud tunnistada) on takistanud sihte saavutamast. Siiski—Loojal on lahendus!

Advendiajal kõlab lootusrikas prohveti-kuulutus: “Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja.” (Sk 9:9)

Kuningate Kuningal, kellele on antud meelevald taevas ja maapeal, Vägeval Päästjal on küllaga jõudu, et ka sind aidata. “Vaata, ma teen kõik uueks!” tõotab Ta.

Kas mõistame tähele panna, näha ja kuulda, uskuda ja usaldada?

Tõnu Kuusemaa