Ardi 2016 2

Loetud päevad tagasi võis terve Eestimaa rõõmsasti pidu pidada. Kõik need inimesed, kellele Eesti riik oluline, tundsid pidustuste kestel eriskummalist, sõnades seletamatut tunnet. Usutavasti oli see kombinatsioon rõõmust, uhkusest, tänulikkusest ja veel paljudest erinevatest asjadest. Kõikide erinevate emotsioonide ja mõtete keskmes oli vabaduse ja iseseisvuse tähistamine. Mitmetest avalikest esinemistest jäi mu kõrvu kõlama läbiva mõttena, et vabadus, mida tähistasime, ei ole üldsegi mitte iseenesest mõistetav nähtus.

Mulle isiklikult tõi see juubeldamine taaskord meelda 1990.-ndate alguse. Olles sel ajal päris poisike, ei taibanud ma poliitilistest sündmustest kuigivõrd, aga uhke tunne oli kooli joonistamise tunnis sini-must-valget sümboolikat joonistada. Minule olid need tol korral kuidagi kauged sündmused, kui räägiti televisioonis ja raadios, et on toimunud riigipööre ja Eesti NSV-st on saanud Eesti Vabariik. Paljude jaoks oli see pikalt oodatud võit! Iseseisvuse taastudes oli hulgaliselt neidki eestlasi, kes küsisid: „Kas me sellist Eestit tahtsime?“

Ristirahvana on meie ette antud eestlaste minevikuga võrreldes üsna sarnane lugu Iisraeli rahva orjapõlvest Egiptuses. Kuidas ka iisraellased ei püüdnud oma vabadust taastada, ei õnnestunud see neil sugugi. Hoolimata kõikidest Jumala poolt saadetud nuhtlustest, jäi Egiptuse vaarao süda kõvaks ja Iisrael ikka endiselt orjarahvaks. Viimaks juhtis Jumal oma kõikvõimsuses väga detailselt paasapühade tähistamist. Paasapühad, mida iisraellased Egiptuses tähistasid, on kuni tänaseni erilise tähtsusega Iisraeli ajaloos, sest just nende pühade järgselt sai Iisrael jälle vabaks. (Loe 2Ms 11-12 pt) Ja mitte üksnes Iisraeli ajaloos, vaid kogu kristlaskonna jaoks tänases maailmas, sest paasapühade aegu sajandeid hiljem vangistati Jeesus ja löödi risti. Sinu ja minu lõpliku vabaduse hinnaks! Me võime endilt küsida, kas me just sellist vabadust oleme tahtnud? Seda ilmalikus ja ka vaimulikus mõttes. Seda eestlastena ja kristlastena sellel maal.

Olgu kestev paastuaeg meile selleks, et me pisutki järele mõtleks, missuguseid pöördeid võib üleliigne rõõmustamine enesega kaasa tuua, kui me Jumala nendest sündmustest kõrvale jätame. Nähkem suurte rõõmustamiste juures ka seda hinda, mida Sinu ja minu vabaduse nimel teised on maksnud.

Õnnistatud paastuaja jätku,

pastor Ardi